ÖVERGIVET KOLERASJUKHUS

IMG_9329

   IMG_9375     IMG_9428

IMG_9386

IMG_9391

IMG_9399

IMG_9392

IMG_9407

IMG_9374

IMG_9367

IMG_9334

11 tankar om “ÖVERGIVET KOLERASJUKHUS

  1. En hemsk smultronställe. Fantastiska bilder. Hoppas att du inte väckte de osaliga andarna.
    Jag ville själv åka till tjernobyl nu till hösten för lite osaligt fotograferande. Men är tvungen att avstå. (Tandläkarkostnader är inget att leka med)

    • Och det finns SÅ mycket mer av det!
      Kom bara 3 rum in i byggnaden då solljuset var det enda ljus som fanns…
      Byggnaden är säkert 300 kvm stort på 3 olika våningar…
      Det blir pannlampa nästa gång!

      • Det ryktas att det ska bli förbjudet. Ryssar jag träffade har sagt att det är inte alls så säker att åka dit. Man också rekommenderar att man slänger kläder man har haft på sig. Så kanske var lika bra med tandläkaröverraskningen. Så man inte behöver fundera över varför man nu fick cancer om man skulle få det längre fram.
        Strålningen är ju osynligt.

  2. Märkligt att bara övergiva det så där med inventarier och allt. Men förstås en guldgruva för dem som gillar förfall. Stolen skulle jag ha kånkat hem för att plantera i. Bilderna berättar verkligen en historia, väntar på fler.

    • Verkligheten är att det aldrig behövdes användas som kolerasjukhus. Koleraepedemin tog slut innan det skulle tagas i bruk. Så där har varit lite olika aktiviteter under åren… Men sjukhuskänslan finns där ändå kan jag lova!!!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: